Ha a múltban játszódó filmet készítesz, akkor a tökéletesen felépített díszletek mellett a ruhák jelenthetik a legnagyobb kihívást. Ahhoz, hogy egy-egy kosztüm, szmoking vagy hétköznapi viselet felidézze egy letűnt kor divatját, szépségét vagy éppen csúfságát, a legtökéletesebb jelmeztervezőre van szükség. Az Akadémia minden évben kiemel közülük ötöt, akiknek munkája nem csak lenyűgöző, ámulatba ejtően részletgazdag és hiteles, de inspiráló is egyben. Jöjjenek azok a jelmeztervezők, akik tavaly nagyon sokat segítettek rendezőiknek a múltbéli világok tökéletes feltámasztásában.
Anonymous - Lisy Christl
Az Anonymous című film Shakespeare korába, I. Erzsébet királynő Angliájába repít vissza minket. Lisy Christl kosztümjei elénk varázsolják a letűnt kort, a mocskos brit utcák szürke öltözeteitől a királynő részletgazdag, káprázatos ruhakölteményeiig.
Lisy Christl idén megszerezte első Oscar-jelölését:
- 2012: jelmez - Anonymous
Az 1920-as évek végének Amerikája a gazdasági válság terhe alatt roskadozott, de a hollywoodi divatot nem érintette a válság. A némafilm letűnt csillagai zaciba adták kosztümjeiket, de a hangosfilmek új királynői a legelegánsabb, csillogóbb és feltűnőbb darabokban flangáltak. A The Artist múltidézésében nagyon sokat segítettek Mark Bridges a '20-as évek színtelen világába tökéletesen belepasszoló kosztümjei.
A filmről írt kritikámat ITT OLVASHATOD!
A filmről írt kritikámat ITT OLVASHATOD!
Mark Bridges idén megszerezte első Oscar-jelölését:
- 2012: jelmez - The Artist
Jane Eyre - Michael O'Connor
A Bronte regény alapján készült film a XIX. század közepének Angliájába röpít bennünket, egy vidéki kúriába, ahol nemcsak a fantasztikus díszletek segítségével elevenedik meg előttünk Jane Eyre története, hanem a korhű csomagoláséval is. Vagyis a lélegzetelállító jelmezekkel, melyek Mark Bridges munkáját dicsérik.
A filmről írt kritikámat ITT OLVASHATOD!
A filmről írt kritikámat ITT OLVASHATOD!
Michael O'Connor idén megszerezte második Oscar-jelölését:
- 2012: jelmez - Jane Eyre
- 2009: jelmez - A hercegnő
A leleményes Hugó - Sandy Powell
Scorsese olyan élénk színekkel idézi meg a '30-as évek Párizsát A leleményes Hugó című filmben, hogy nem győzünk ámulni és bámulni. Az összhatáshoz sokat hozzátesz az is, hogy a rendező kedvenc jelmeztervezője, Sandy Powell szövetek, eleven színek és szabásvariációk tökéletes egyvelegével teszi még látványosabbá ezt a szemet gyönyörködtető mesét.
Sandy Powell idén megszerezte tizedik Oscar-jelölését:
- 2012: művészeti rendezés - A leleményes Hugó
- 2006: jelmez - The Tempest
- 2010: jelmez - Az ifjú Viktória királynő
- 2006: jelmez - Mrs. Henderson bemutatja
- 2005: jelmez - Aviátor
- 2003: jelmez - New York bandái
- 1999: jelmez - Szerelmes Shakespeare
- 1999: jelmez - Bálványrock-Velvet Goldmine
- 1998: jelmez - A galamb szárnyai
- 1994: jelmez - Orlando
W.E. - Arianne Phillips
Madonna rendezésének, a W.E.-nek sikerült szereznie egy Oscar-jelölést, és ezt nagyon megköszönheti Arianne Phillips jelmeztervezőnek, aki mesés ruhakölteményekkel segített nekünk visszautazni a XX. század első felébe, amikor II. Erzsébet nagybátyja, Edvárd beleszeret egy elvált nőbe, Wallisbe. A divatos kosztümök még a fakó színvilág ellenére is átütően elevenek.
Arianne Phillips idén megszerezte második Oscar-jelölését:
- 2012: jelmez - W.E.
- 2006: jelmez - A nyughatatlan
Öt elképesztő teljesítmény küzd egymással az Oscarért ebben a kategóriában. Mind az öten múltidéző darabokat vonultatnak fel. A XVI. század Londonjától, a XIX. századi angol vidékeken át, a '20-as évek végének Amerikáját megidézve egészen a '30-as évek Párizsáig és Angliájáig korok, divatok, színek és formák elevenednek meg a szemünk előtt. Sandy Powell a legtapasztaltabb jelöltje a kategóriának, de ez nem jelenti azt, hogy ő fog nyerni. Michael O'Connor bámulatos kreációira mindig érdemes odafigyelni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése