Akik már unják az Oscar-gálákat
Az Oscarnak mindig vannak kedvencei, olyanok akiket sokszor jelölnek a díjra, mert színvonalas munkájukra nehéz ráunni. Ők azok, akik rendre ott ülnek a széksorokban, végigizgulják a gálát, és aztán az esetek többségében üres kézzel távoznak, de azért nyernek is, néha. Mert így illik. Nézzük, az idei jelöltek közül, kik azok, akik már túlvannak a 10 Oscar-jelölésen.
John Williams, zeneszerző - 47 Oscar-jelölés/5 díj


Woody Allen, rendező/forgatókönyvíró - 23 Oscar-jelölés/3 díj
A Éjfélkor Párizsbannal idén huszonkettedik és huszonharmadik jelölését is megszerző Woody Allen rekordtartó a forgatókönyvírók között, ugyanis neki van a legtöbb nominációja. Bár ő nem jár el az Oscar-gálára, így nem kellett végigülnie húsz Oscar elvesztését. Allent egyébként háromszor díjazták, az Annie Hall rendezéséért és forgatókönyvéért, valamint a Hannah és nővérei forgatókönyvéért. További jelöléseit pedig olyan filmek rendezéséért kapta, mint a Vívódások, a Broadway Danny Rose, a Bűnök és vétkek és a Lövések a Broadwayn, valamint olyan szkriptekért, mint a Manhattan, a Kairó bíbor rózsája, A rádió aranykora, a Férjek és feleségek, a Hatalmas Aphrodité, az Agyament Harry vagy a Match Point. Színészként egyetlen egyszer jelölték az Annie Hall főszerepéért, és egyébként utoljára 1987-ben kapott Oscart.
A színészek mezőnyében abszolút rekorder Meryl Streep idén már tizenhetedik Oscar-jelölését szerezte meg A Vaslady főszerepével, ehhez képest semmiség, hogy csupán kétszer örülhetett a díjnak. Aranyszoborral ismerték el alakításait a Kramer kontra Kramer és a Sophie választása című filmekben. Jelöléseit pedig olyan szerepeknek köszönheti, mint A francia hadnagy szeretője, a Silkwood, a Távol Afrikától, a Gyomok között, a Sikoly a sötétben, A szív hídjai, A szív dallamai, Az ördög Pradát visel, a Kétely és a Julie és Julia főszerepei, vagy A szarvasvadász és az Adaptáció mellékszerepei. Utoljára közel harmic éve, 1983-ban kapott Oscart, itt lenne az ideje ismét színpadra hívni.
Ebből a felsorolásból ő rendelkezik a legtöbb Oscar-díjjal, és alig többször vesztett csupán, mint ahányszor nyert. A hangmérnökök körében gyakori a sok jelölés, hiszen az igazán jókat minden nagyobb szabású filmhez elhívják. Az idén a Hadak útjánért duplán jelölt Rydstrom olyan filmek hangjáért kapott Oscar-díjakat, mint a Terminátor 2., a Jurassic Park, a Titanic és a Ryan közlegény megmentése (négyet hangkeverésért, hármat hangvágásért), és olyan filmekért jelölték még, mint a Lánglovagok, a Baljós árnyak, a Szörny Rt., a Különvélemény és a Némó nyomában. Egy jelölést szerzett animációs rövidfilmért is, és utoljára 1999-ben vihette haza a díjat.
Greg P. Russell, hangmérnök - 15 Oscar-jelölés/0 díj
Ennek a listának ő az igazi nagy vesztese, hiszen eddigi tizenöt Oscar-jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani. Talán idén a Transformers 3-mal változtat ezen. Egyébként a mindig hangkeverőként jelölt Russellt olyan munkáiért ismerték el eddig jelölésekkel, mint A szikla, Con Air, Zorró álarca, Armageddon, A hazafi, Pearl Harbor, Pókember, Apocalypto, Transformers-filmek és a Salt ügynök.

A háromszoros Oscar-díjas kultrendező, Steven Spielberg szereti a jelöléseket gyűjtögetni. Rendezőként is producerként is sokszor felmerült már a neve az Akadémia előtt. Idén producerként nominálták a Hadak újánért. Díjait egyébként két filmjével szedte össze, a Schindler listájával (producer és rendező is) és a Ryan közlegény megmentésével (rendezőként). További jelöléseit pedig olyan rendezéseinek köszönheti, mint a Harmadik típusú találkozások, Az elveszett frigyláda fosztogatói, az E.T., a Bíborszín, a München és a Levelek Ivó Dzsimáról. Hétszer producerként jelölték, és utoljára 1999-ben vihette haza a díjat.

Stuart Craig, művészeti rendező - 10 Oscar-jelölés/3 díj
Ha grandiózus díszletet szeretnénk a filmünkhöz a legmagasabb színvonalon, akkor Stuart Craigre van szükségünk. Az elismert művészeti rendezőt idén a Harry Potter záró darbjáért jelölték Oscarra, de korábban nyert is már három díjat, a Gandhiért, a Veszedelmes viszonyokért és Az angol betegért. Craig emellett olyan filmek fantasztikus díszleteivel érdemelte ki további jelöléseit, mint Az elefántember, A misszió, a Chaplin és a Harry Potter sorozat négy darabja. Utoljára 1997-ben térhetett haza Oscarral a kezében.
Dante Ferretti, művészeti rendező - 10 Oscar-jelölés/2 díj
Nem marad el jelölésben kollégájától Dante Ferretti sem, aki Martin Scorsese kedvenc díszleteseként szintén tíz Oscar-jelölést halmozott fel az évek alatt, az ideit éppen A leleményes Hugó művészeti rendezéséért. Kétszer már díjnak is örülhetett, az Aviátor és a Sweeney Todd díszleteiért ütötte arany a markát. További jelöléseit pedig olyan filmekért kapta, mint a Münchausen báró kalandjai, Az ártatlanság kora, az Interjú a vámpírral, a Kundun vagy a New York bandái. Egyszer jelölték jelmeztervezőként is, és utoljára nemrég, 2008-ban lett övé az Oscar-díj.

John Frazier, vizuális effekt szakember - 10 Oscar-jelölés/1 díj
A vizuális effketusok nagy mestere a kategória veteránjának számít. A látványfilmek effektorgiáiért már tízszer jelölték Oscarra, idén a Transformers 3 trükkjeiért. Egyetlen Oscar-díját pedig 2005-ben a Pókember 2. részének köszönheti. Jelöléseit olyan filmek trükkjeivel érdemelte ki, mint a Twister, az Armageddon, a Viharzóna, a Pearl Harbor, a Poseidon, A Karib-tenger kalózai vagy a Transformers-sorozat.
Napjaink legfoglalkoztatottabb jelmeztervezője mindig ott van, amikor Martin Scorsesének szüksége van rá, idén is az ő filmjéért, A leleményes Hugóért jelölték. Korábban háromszor nyert már Oscart: a Szerelmes Shakespeare-ért, az Aviátorért és Az ifjú Viktória királynőért, de emellett jelölték az Orlando, A galamb szárnyai, a New York bandái és a Mrs. Henderson bemutatja csodás kosztümjeiért is. Utoljára két éve, 2010-ben vihette haza az aranyszobrot.
Martin Scorsese, producer/rendező/forgatókönyvíró - 10 Oscar-jelölés/1 díj
A világhírű rendező idei, A leleményes Hugóval szerzett dupla jelölésével fért be a tíznél többet gyűjtök táborába, ráadásul nagyon sokat kellett várnia első, és eddigi egyetlen Oscarjára, amit 2007-ben nyert el A tégla rendezéséért. Idén jelölték először producerként, és korábban egyszer forgatókönyvíróként is nominálták (Nagymenők). Rendezői Oscar-jelöléseit olyan filmekért szerezte, mint a Dühöngő bika, Krisztus utolsó megkísértése, Nagymenők, Az ártatlanság kora, New York bandái és Aviátor.
A világ egyik legjobb hangkeverője idei jelölésével, melyet a Transformers 3-mal érdemelt ki, fért fel a listára. Neki arányaiban sok győzelme, számszerint négy, van, melyeket a Terminátor 2-vel, a Jurassic Parkkal, a Titanickal és a Ryan közlegény megmentésével érdemelt ki. Jelölték még továbbá A Jedi visszatér, az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag valamint az Avatar hangkeveréséért is. Utoljára 1999-ben kapta meg a díjat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése