2013. február 24.

ONE NIGHT ONLY: Oscar 2013

MA ESTE MINDEN ELDŐL

Ma éjszaka, magyar idő szerint hajnali 2 órától, átadják Los Angelesben az Oscar-díjakat. Ez már a 85. alkalom, hogy az évek során körülbelül 6000 tagúvá duzzadt filmakadémia kiosztja a legjobbaknak járó elismeréseket. Az Oscart sokan bírálják: túl hollywoodi, túl kommersz, túl kiszámítható, csak a csillogásról szól, csak a kampányon múlik, kik kapnak díjat... Lehet, hogy igazuk is van a bírálóknak, de azt azért ne felejtsük el, hogy ez az este a FILM ÜNNEPE. A nagybetűs filmmé. Bármilyen alkotásokat is méltatnak, bármilyen alkotásokat hagynak ki, bárki nyer, bárki veszít, ez az est csak a filmekről szól. És ezért minden mozi- és filmrajongónak illik odafigyelni rá.














Ma este ráadásul nemcsak az okozhat izgalmakat, hogy ki mit visel a vörös szőnyegen, a díjak sorsa is sok esetben kérdéses. A korábbi évektől eltérően tehát, amikor tudni lehetett, hogy a The Artist tarolni fog, hogy A király beszéde lenyomja A közösségi hálót, vagy hogy az Avatart az Akadémia nem szereti annyira, mint A bombák földjént, ma estére nagyon sok izgalmas kérdés maradt megválaszolatlan. 

Egy dologban lehetünk csak biztosak, olyan fajta díjesőben egyik film sem fog részesülni, mint korábban a Titanic vagy A Gyűrűk Ura - A király visszatér. Hiába van a Lincolnnak és a Pi életének fejenként több mint 10 jelölése, várhatóan 5 díjnál többet egyik film sem lesz képes összesöprögetni magának. Az est legnagyobb kérdése, hogy végül melyik film kapja a legtöbb Oscart. Míg a legjobb film díja viszonylag eldöntöttnek tűnik, az korántsem biztos, hogy a fődíjat bezsebelő alkotás kapja a legtöbb szobrot. Nem tudni, hogy az Argo, a Lincoln, a Pi élete, a A nyomorultak, esetleg a Napos oldal lesz a legeredményesebb. Ezt még most, pár órával a díjátadó előtt, sem lehet megmondani. Ettől is lesz izgalmas a mai gála. Sokkal izgalmasabb, mint a korábbiak.

Nézzük, milyen izgalmak várhatók a főbb kategóriákban:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB FILM





















Kilenc film versenyez a ma esti fődíjért, az Oscar-gála Legjobb Film díjáért. Hozzá kell tennem: kilenc nagyon jó film! A verseny állása, és az esélyek a díjátadószezon alatt többször is átrendeződtek. Kezdetben sokan a Zero Dark Thirty diadalmenetére számítottak (és a kritikusi díjak is ezt támasztották alá), a film kínzásos jelenetei körüli viták azonban sokat rontottak Kathryn Bigelow mozijának esélyein (ahogy az is, hogy a rendezőnőt nem jelölték a legjobb rendezés kategóriában). Ezután jött a Lincoln, hogy talán majd ez a film lesz a befutó, viszont Spielberg szövevényes politikai filmje egyetlen fontos díjat sem tudott bezsebelni (csak jelölésekkel halmozták el). Amikor az Oscar-jelölteket kihirdették, sokan lemondtak Ben Affleck Argo-akció című mozijáról, mert a színészként középszerű, de rendezőként kiváló sármőrt hatalmas meglepetésre nem jelölték rendezőként (már pedig anélkül nehéz megnyerni a Legjobb Film díját), azonban Affleck mozija ennek ellenére sorra nyerte a rangos díjakat: Kritikusok Díja, Producerek Céhe, Rendezők Céhe, Golden Globe, Színészek Céhe (a fődíj a legjobb szereplőgárdáért) és BAFTA. Az Argo-akció mindent bezsebelt, már csak az Oscar hiányzik. De vajon az Akadémiának van-e humorérzéke és önkritikája? Mert bizony ez a kettő tulajdonság fog kelleni ahhoz, hogy azt a filmet válasszák legjobbnak, aminek a rendezését még csak a TOP5-be sem válogatták be. És ez felvet egy újabb kérdést? Hogyan lehet az a film a legjobb, aminek a rendezése még csak a jók között sincs?

A JELÖLTEK:
 
Argo-akció - Mindenféleképpen ez a film számít a kategória legnagyobb esélyesének, mivel az összes, fontos díjat bezsebelte. Ben Affleck izgalmas és lebilincselő mozija ráadásul egy Hollywood előtti tisztelgés is egyben, hiszen a filmben az Iránban bujkáló, hat hivatalnok kiszabadításához az amerikai filmgyártás nyújt segítséget. Az Akadémia pedig kifejezetten imádja az önfényezést. Viszont nem mehetünk el szó nélkül az est nagy kérdése mellett. Nyerhet-e egy film fődíjat rendezői jelölés nélkül? Utoljára ez 1990-ben fordult elő a Miss Daisy sofőrjével. Megismétlődhet ez idén? Ha az Akadémia úgy dönt, hogy az Argo a legjobb film, akkor ezzel beismeri saját hibáját, amiért nem jelölték rendezőként Ben Afflecket. Vajon képesek erre? Azt is hozzá kell tennem, hogy én úgy éreztem, hogy az Argo annak köszönheti az eddigi díjözönt, hogy kicsit mindenki megsajnálta Afflecket, amiért lemaradt az Oscar-jelölésről, és így kárpótolták az egyébként remek mozit, illetve így üzentek a valóban nagyot hibázó Akadémiának. Vajon az Oscar akar-e idén kárpótolni, vagy inkább megvárják Ben következő rendezését?

 
Lincoln - Ha csak a statisztikákat nézzük, akkor Steven Spielberg monumentális, történelmi tablója igazi esélyesnek számíthatna, hiszen ez a film szerezte a legtöbb Oscar-jelölést (számszerint 12-t), illetve egy grandiózus, nagyívű, sikeres alkotás az amerikai történelem egyik legnépszerűbb személyéről. Arról nem is beszélve, hogy rendezésben, színészi, művészeti és technikai kategóriákban is erős indulónak számít. Miért nem lehet mégsem ez a film az éllovas? Azért, mert a Lincoln sorra elhasalt a korábbi díjátadókon, Daniel Day-Lewis méltatásán kívül szinte semmit nem kapott. Illetve azért, mert sokan túl száraznak és unalmasnak érezték a terjengős alkotást, ami ráadásul az Akadémia jelentős számú, nem amerikai tagját sem nyűgözte le eléggé. A Spielberg filmekkel amúgy is hadilábon áll az Akadémia, utoljára 1994-ben díjazták moziját ebben a kategóriában (Schnidler listája). Vajon idén megtörik az átok?

 
Pi élete (Life of Pi) - Az Amerikai Filmakadémia nem kedveli különösebben a vizuális effektekre épülő, modern, látványos mozikat, pláne nem preferálja a 3D-s filmeket (ilyen film még sosem nyert legjobb film díjat), mégis Ang Lee varázslatos, szemet gyönyörködtető alkotásának lehet némi esélye idén ebben a megosztott versenyben. A Pi életének ugyanis szíve van, és ez nagy fegyver lehet a kicsit érzelgősebb tagok körében. Ráadásul a film nagyon erős támogatást érez a technikai kategóriákban érdekelt tagok körében, és eddig rendre jelen volt az összes fontos díjátadón is. Ha Ang Lee meg tudná nyerni a nagyon nyitott rendezői versenyt, az sokat dobna a film esélyein.

 
Napos oldal (Silver Linings Playbook) - A kategória egyetlen vígjátéka, vagyis inkább egyetlen humorral teli, szívet melengető darabja (nevezzük szatírának). Ez egyben a legnagyobb előnye ebben a könnyfacsaró, feszült mozikkal teli mezőnyben! Illetve az, hogy az a Harvey Weinstein a producere, aki az Oscar-küzdelem legbefolyásosabb alakja, olyan filmeket juttatott fődíjhoz, mint a Szerelmes Shakespeare, A király beszéde vagy a The Artist. Idén, mivel a kategória elég szorosnak tűnik, van némi esély egy újabb Szerelmes Shakespeare-féle győzelemre. Ráadásul a filmet az Akadémia tagjainak jelentős részét adó színészek imádják, négy színészi jelöléssel is rendelkezik, ez pedig nagyot dobhat az esélyein. Vajon a könnyed szórakoztatás képes lesz lepipálni a fajsúlyos drámákat?

Zero Dark Thirty - Kathryn Bigelow-t kedveli az Akadémia, hiszen ő volt az első női rendező, aki aranyszobrot nyert, és három éve filmje, A bombák földjén tarolt az Oscaron. Idei moziját is sokáig éllovasnak tartották, de aztán jöttek a kínzásos jelenetek körüli botrányok, és ez sokat rontott filmje esélyein, pláne, hogy az Akadémia általában ódzkodik az aktuálpolitikai témáktól. Ennek ellenére nem reménytelen a Zero Dark Thirty diadala, bár kérdés, hogy nem lenne-e túl korai Bigelow újabb méltatása?

A messzi dél vadjai (Beasts of the Southern Wild) - Az Akadémia a vártnál sokkal jobban szerette A messzi dél vadjai című csupaszív drámát, és a fontosabb kategóriákban rendre jelölték is a kis költségvetésű, megható mesét. Az viszont nagy kérdés, hogy ez a szeretetáradat a díjakhoz is elég lesz-e. Sokan titkos esélyesnek tartják, mert ha az Akadémia tagjainak körében eluralkodik az indie művészfilmek iránti lelkesedés, akkor biztosan ezt a mozit koronázzák majd meg az este végén.

Szerelem (Amour) - Kellemes meglepetés, hogy egy nem amerikai, nem angol nyelvű filmet is beválogattak a legjobb film jelöltjei közé. Michael Haneke osztrák, de francia nyelvű mozija az európai gálákon sorra tarolt, ráadásul egy idős házaspár szerelmét mutatja be, ami könnyen belophatja magát az Akadémia tagjainak szívébe, akiknek átlagéletkora 63 év! Vagyis nagy valószínűséggel a többség érintett a témában.

Django elszabadul (Django Unchained) - Szintén meglepetésjelölt Tarantino vérben tocsogó, újabb nagysikerű opusza is. Bár ha tudjuk, hogy emögött a film mögött is Harvey Weinstein áll, akkor nem is olyan nagy csoda, hogy itt van a listán. Én azt gondolom, hogy Tarantino előző mozija, a Becstelen brigantyk nagyobb eséllyel indult a fődíjárt, mégsem tudott nyerni, szóval ennek a filmnek nincs igazi sansza ebben a kategóriában Oscarra.

A nyomorultak (Les Miserables) - Eléggé meglepő lenne, ha a vegyes kritikai fogadtatású, és nagyrészt csak Anne Hathaway parádés alakítása miatt élvezhető musical kapná az est fődíját. Bár mellette szól, hogy a Globe-on kiütötte a Napos oldalt, és hazavitte a legjobb film (musical/vígjáték) díját, ráadásul az Akadémia idén különleges figyelmet szentel a musicalek előtti tisztelgésnek a gálán. Vajon ez jelent valamit?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB RENDEZÉS
























Azt hiszem, vita nélkül állíthatom, hogy az idei Oscar legfurcsább kategóriája ez, és méltán lett belőle botrány és értetlenkedés Hollywoodban. Ugyanis a korábban legnagyobb esélyesnek tartott, Ben Affleck és Kathryn Bigelow kimaradt a felsorolásból. Ráadásul, hogy folytassuk a sort, még a szintén jelölésre számító Quentin Tarantino és Tom Hooper sem fért be ebbe a szokatlan mezőnybe. Hogy ezek után ki kapja közülük az Oscart? Nehéz megmondani, hiszen egyiküknek sincs fontosabb díja a szezonból, mindent elhappoltak előlük a kimaradók. Azt hiszem, hatalmas verseny várható itt ma este, és bárki is nyer, szoros befutóra számíthatunk. Annyit mondjuk mindannyiukról tudni kell, hogy rendezői jelölésük mellett a filmjeik a legjobb film kategóriában is versenyeznek. Ezért egyiküket sem szabad leírnunk.

A JELÖLTEK:
Steven Spielberg (Lincoln) - Sokak szerint Affleck és Bigelow hiányában a kategória nagy esélyese, hiszen filmje tobzódik a jelölésekben, és utoljára a Ryan közlegény megmentéséért ismerték el (az pedig nem tegnap volt). Érik a díj, főleg konkurencia hiányában. Egyébként eddig kétszer nyert rendezőként és négyszer veszített. Ami viszont ellene szól az az, hogy BAFTA-ra nem jelölték, vagyis az Akadémia brit tagjainak szimpátiáját nem élvezi (ami higgyetek nekem, jelentéktelennek tűnhet, pedig nagyon sokat számít), illetve az is, hogy a Lincolnt korántsem tartják a legjobb filmjének, és ha eddig is csak vonakodva méltatták, vajon idén miért gondolkodnának másképp? Na, persze erre lehet azt mondani, hogy Scorsese-t is az egyik, gyengébb filmjéért ismerték el (A tégla)...

Ang Lee (Pi élete) - Spielberg legnagyobb kihívója az érzelmes filmek koronázatlan királya, Ang Lee, akit lenne miért kárpótolnia az Akadémiának, hiszen kultusz filmmé vált mozija, a Brokeback Mountain nagy meglepetésre nem lett legjobb film annak idején (bár Leet akkor rendezésért díjazták). Ő az egyetlen a jelölt rendezők közül, aki az összes, fontos díjra jelölt volt a szezonban (Spielberg ugye a BAFTA-ról lemaradt), így könnyen felülkerekedhet riválisain. Ráadásul a Pi élete erős technikai támogatottsága nagyot lökhet népszerű és rajongott rendezőjén is.

David O. Russell (Napos oldal) - Az 54 éves rendezőbe az utóbbi években beleszeretett az Akadémia, már A harcosért is jelölték, most pedig egy hajszállal még közelebb került a hőn áhított aranyszoborhoz. A kategóriából egyedül neki van valamire való díja (Independent Spirit - bár ott a nagy filmek nem lehettek jelöltek), ráadásul a sztárproducer Harvey Weistein és színészek armadája áll mögötte. Azt kell mondjam, nem lenne meglepetés az ő győzelme sem.

Michael Haneke (Szerelem) - A 71 éves német rendező, akit az európai művészfilmek császárjának tartanak végre betört az Oscarra is. Nem is akárhogy: legjobb film, legjobb rendezés és legjobb forgatókönyv jelölésekkel. Én szerintem, ha a Szerelemhez hozzá akarnak vágni egy komolyabb díjat, azt forgatókönyv kategóriában teszik, de ennek ellenére nem írnám le Hanekét, aki egy frissen szerzett Cézár-díjjal a zsebében érkezik a gálára.

Benh Zeitlin (A messzi dél vadjai) - Még csak 30 éves, de élete első nagyjátékfilmjéért máris Oscar-díjra jelölték. Hatalmas meglepetése a kategóriának Zeitlin, és jelölése azt jelzi, hogy az Akadémia imádta A messzi dél vadjait. De vajon a nagyágyúk mellett lehet esélye egy ifjú suhancnak? Az Akadémia ennél sokkal kevésbé újítószellemű. Szerintem nem sok, a díjra még pár évet várnia kell.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB FÉRFI FŐSZEREPLŐ















Az idei Oscar legkevésbé izgalmas kategóriája a férfi főszereplők harca. Itt szinte biztosan Daniel Day-Lewis diadalmaskodik majd. A színészlegenda minden létező díjat megnyert, riválisai jóval elmaradnak mögötte az esélyek mérlegelésénél. Ennek ellenére, ez egy nagyon erős mezőny, ezt jól mutatja az is, hogy a parádés John Hawkesnak (A kezelés) nem jutott benne hely. Egyetlen egy faktor dolgozik Day-Lewis ellen. Az Akadémia nagy ritkán hajlamos arra, hogy azokat, akik végigtarolják a szezont végül mellőzik a díj odaítélésénél. Egyrészt, mert ráunnak a folyamatos győzelmekre, másrészt mert ezzel akarnak izgalmasnak, különbnek tűnni. Emlékezhetünk Mickey Rourke esetére, aki pár éve biztos befutónak tűnt, aztán jött Sean Penn, és elhappolta előle a díjat. Vajon idén ki lehet a kategória Sean Pennje?

A JELÖLTEK:
 
Daniel Day-Lewis (Lincoln) - Róla nem lehet mást mondani, csak azt, hogy ő Daniel Day-Lewis. Mindenki tiszteli, mindenki imádja, ráadásul ő maga Lincoln. Ritkán vállal filmszerepeket, de akkor mindig Oscar-esélyesnek számít (hacsak nem nézhetetlen a film, mint mondjuk a Kilenc volt). Idén is ő a tuti befutó. És ha nyer, Oscar-történelmet ír, hiszen ő lesz az első színész, aki főszereplőként szerzett három Oscar-szobrot (korábban A bal lábam és a Vérző olaj című filmekkel nyert ebben a kategóriában).


 


Hugh Jackman (A nyomorultak) - Ha valaki megszorongathatja Day-Lewist, akkor az ausztrál szívtipró, Hugh Jackman. A színész élete alakítását nyújtja A nyomorultak főszerepében, ez az első jelölése, ráadásul volt már Oscar-házigazda is, így igazi kedvencnek számít. Ennek ellenére ez a győzelem az Oscar-történelem egyik legmeglepőbb sikere lenne. De láttunk mi már csodákat.

 


Joaquin Phoenix (The Master) - Sokáig ő tűnt Day-Lewis legnagyobb kihívójának, de filmje mellőzése és az Oscar-ellenes megnyilvánulások sokat rontottak a háromszoros jelölt esélyein. Phoenix amolyan fekete ló lett, de nem az a vágtázó, inkább az a sánta fajta. Nem hiszem, hogy el fog tudni bicegni a pódiumig.
 




Bradley Cooper (Napos oldal) - Kezdetben tőle is csodát vártak, aztán azonban kiderült, hogy ő valószínűleg túl fiatal még, illetve túl jóképű ahhoz, hogy Oscart nyerjen. Bár Cooper soha korábban nem volt annyira meggyőző egyetlen szerepében sem, mint a Napos oldal sztárjaként, mégsem ez lehet az ő éve. Neki most még a jelölés is nagy kincs.

 

Denzel Washington (Kényszerleszállás) - Denzel Washington bármelyik másik évben favorit lehetne ezzel az alakításával, de most még a jelölésre is épphogy elég volt az alkoholista és drogfüggő pilóta szerepe. Két díja van már, és bár másodjára meglepetésgyőzelmet aratott egy hasonlóan erős mezőnyben (a Kiképzés című moziért), mégsem gondolom, hogy idén labdába rúghat.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB NŐI FŐSZEREPLŐ
Azt hiszem, ritkán volt ilyen erős és kiszámíthatatlan a női főszereplő mezőny az Oscaron. Mindegyiküket imádtam, briliáns alakításokat nyújtottak a szerepeikben. Két rekord már a jelöléseknél megdőlt, Quvenzhané Wallis a maga 9 évével az Oscar-történelem legfiatalabb, míg Emmanuelle Riva 86 évesen az Oscar-történelem legidősebb jelöltje ebben a kategóriában. 77 év a köztük lévő korkülönbség, az nem semmi azért. Kezdetben Chastain-Lawrence párharcra számítottak az elemzők, de Jessica Chastain esélyei rohamosan csökkentek, miután filmje nem kapott elég szeretett az Akadémiától. Jennifer Lawrence azonban még így sem mondható tuti befutónak, időközben ugyanis Emmanuelle Riva és Naomi Watts támogatottsága is nagyon megnőtt. A kis Wallisról meg csak annyit, hogy az úgynevezett Marisa Tomei-faktornak köszönhetően (a sok esélyes között annyira megoszlanak a voksok, hogy végül a nevető utolsó nyer), őt sem szabad egy másodpercre sem leírnunk.

A JELÖLTEK:
 

Jennifer Lawrence (Napos oldal) - Jelen állás szerint Jennifer Lawrence az, aki ahogy Amerikában mondják, elveszítheti ezt a díjat. Sokak favoritja mellett szól, hogy fiatal kora ellenére második Oscar-jelölését szerzi, megkapta meg a Golden Globe-ot és a Színészek Céhe díját is. Ráadásul ő az aktuális "de megbasznám" lány Amerikában, és egekbe magasztalt alakítása mellett egy másik filmet is sikerre vitt tavaly. Az éhezők viadala parádés bevételt produkált, és minden idők legsikeresebb női főszereplős filmje lett. J-Law (így becézik) karrierje csúcsán van, és bár csak 22 éves, mégis elég érettnek tűnik az Oscarhoz.

 


Emmanuelle Riva (Szerelem) - A legendás francia színésznőnek 86 évet kellett várnia első jelülésére. Parádés alakításával Európa díjkiosztóin tarolt. Övé lett a BAFTA is, és azt tudjuk, hogy aki ott nyer, komoly veszélyt jelenthet a tengerentúlon is. Riva a korosabb akadémiai tagok befutója lehet, és belőlük van bőven.


 


Jessica Chastain (Zero Dark Thirty) - Sokáig ő volt a kategória esélyese, hiszen a Kritikusok Díján és a Golden Globe-on is sikerült diadalmaskodnia, viszont a filmet ért bírálatok, és a kevés Oscar-jelölés azt sejteti, hogy nem ez lesz Chastain éve, aki zsinórban második jelölését szerezte meg. Ha ilyen tempóban, és színvonalon dolgozik tovább, akkor jövőre már nem fogják tudni megállítani.


 


Naomi Watts (A lehetetlen) - Bár későn kapcsolódott be az Oscarért folytatott versenybe, Watts mégis nagy lendülettel érkezett (akár a cunami a filmben). Hollywood egyik legalulértékeltebb színésznője megannyi remek alakítás után  csak második jelölését szerezte meg. Bár nincs sok esélye a győzelemre (főleg BAFTA-jelölés nélkül), de olyan befolyásos színészek támogatását élvezi, mint Reese Witherspoon vagy Angelina Jolie. Vajon összekampányolnak neki egy Oscart?

 


Quvenzhané Wallis (A messzi dél vadjai) - Gyerekszínészeket nem szoktak főszereplőként Oscarra jelölni, a kis Quvenzhanénak mégis sikerült. Szívbe markoló játékával elérte, hogy Hollywoodban megtanulták kiejteni a nevét, és hogy beválogatták négy, elismert jelölttársa közé. Ő lehet a kategória meglepetésembere, túl sok esélyes ugyan nincs, de biztosan nagyon fogja élvezni a ma esti gálát. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB FÉRFI MELLÉKSZEREPLŐ
A ma esti Oscar-díjátadó egyik legizgalmasabb versenyét a férfi mellékszereplő kategória hozza. Nagyon nyitott a küzdelem. Nem is lehetne megmondani, hogy ki a kategória éllovasa, kinek van a legtöbb esélye a győzelemre. Ráadásul Leonardo DiCaprio még csak be se fért ebbe a mezőnybe. Mind az öt színész nyerhet ma este, bár Alan Arkin győzelme esetén azért kicsit zabos lennék, de talán neki van a legkevesebb esélye. A másik négy jelölt viszont fej-fej mellett halad, és nagyjából az eddigi díjakat is igazságosan osztották el egymás között. Ebből a szempontból talán Robert De Niro marad le egy kicsit, de ő meg... Robert De Niro! Az Oscar-történelemben ráadásul ez az első alkalom, amikor mind az öt jelöltnek van már Oscar-díja.

A JELÖLTEK:


Robert De Niro
(Napos oldal) - Bár eddig nem nyert fontosabb díjat ezért az alakításáért, én mégis azt gondolom, hogy ebből a nagyon szoros versenyből De Niro jöhet ki győztesen. Egyrészt, mert filmjét, a Napos oldalt nagyon szereti az Akadémia, másrészt mert hetedszer jelölt, és második, eddigi utolsó Oscarját 32 éve szerezte meg. Ideje lenne már ismét a színpadra szólítani a legendás színészt.
 
Christoph Waltz (Django elszabadul) - A Golden Globe- és a BAFTA-győzelem után sokan a kategória nagy esélyesének tartják Christoph Waltzot, akinek egyszer már sikerült egy Tarantino-film mellékszerepével meghódítania az Akadémiát (Becstelen brigantyk). Waltz mellett szól az is, hogy egyedül képviseli a film parádés színészgárdáját, így sok extra szavazatot szerezhet a filmet és sztárjait kedvelők táborától. Bennem csak egyetlen kérdés merül fel: Összesen két valamire való alakításért megérdemel-e Waltz két Oscart, annyit, amennyit De Nirónak több tucat remek alakítással sikerült csak elérnie?

Tommy Lee Jones
(Lincoln) - A Színészek Céhe-díj nyertese mindig jó eséllyel pályázik az Oscarra is. Pláne, ha a nagyszabású Lincoln mellékszerepével száll versenybe. Ez a kategória lehetőséget ad az Akadémiának, hogy odaszórjon egy kis "morzsát" Spielberg filmjének. Tommy Lee Jones pedig amúgy is remek választás lehet, hiszen 19 éve vehette át az aranyszobrot, és azóta is remek alakításokkal kápráztatja el a moziba járókat.

Philip Seymour Hoffman
(The Master) - Philip Seymour Hoffman az Akadémia nagy kedvencének számít, hiszen minden, valamire való alakításáért jelölik Oscar-díjra. Most egy olyan film mellékszerepéért nominálták, amiért korábban már megkapta a Kritikusok Díját, és amit viszont az Akadémia nem annyira szeretett, a The Master nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Vajon ez meggátolja Philip Seymour Hoffmant második Oscarja megnyerésében, vagy a világ egyik legjobb karakterszínészét így sem lehet megállítani?


Alan Arkin
(Argo-akció) - A kategória talán legkevésbé esélyes tagja. Bár ne felejtsük el, hogy Alan Arkin már egyszer meglepetést okozott, amikor A család kicsi kincse mellékszerepével kiütötte az Oscaron a nagy esélyes Eddie Murphyt. Vajon képes lesz erre újra? Ha az Akadémia nagyon szeretné méltatni az Argót, akkor erre nem sok kategóriában van esélye, de a mellékszereplők között egy meglepetéssel jelezheti, hogy ez a film volt az abszolút kedvencük idén.





--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEGJOBB NŐI MELLÉKSZEREPLŐ

A férfi főszereplő kategória mellett az este másik eldöntöttnek tűnő kategóriája a női mellékszereplők versenye. Ennek az az oka, hogy Anne Hathaway hidegrázós alakításával a létező összes díjat bezsebelte már A nyomorultak mellékszerepéért. A mezőny ennek elllenére itt is erős, így Hathaway sem lehet teljesen nyugodt addig, amíg a kezébe nem veszi a szobrot. Az igazi veszélyt Sally Field jelentheti, akinek már két Oscar-díja van, és még soha nem veszített, de szerintem akár Helen Hunt, mint a nagy visszatérő, is megeleptést okozhat ebben a kategóriában.

A JELÖLTEK:


Anne Hathaway (A nyomorultak) - Anne Hathaway egyszer már megmentett egy Oscar-közvetítést, amikor szórkaoztató jelenlétével próbálta feledtetni házigazda-partnere, James Franco bénázást. A fiatal színésznő most ezt a terjengős, melankólikus musicalt menti meg az unalomtól, és ezzel minden fontos díjat meg is kapott már. Ma este kiderül, hogy a neveletlen hercegnő képes lesz-e második jelölését díjra váltani. Nehezen hiszem, hogy bárki beelőzheti, hiszen Macskanőként is sikeres volt, A nyomorultakban pedig övé volt az év legkatartikusabb filmjelenete.

 

Sally Field (Lincoln) - Ha másról nem is (bár remek filmekben játszott), de az emlékezetes Oscar-köszönőbeszédeiről sokan ismerik Sally Fieldet. A kétszeres győztes színésznő eddig még nem veszített az Oscaron, és ma este is ő jelenthet igazi konkurenciát Anne Hathawaynek. Lincoln feleségének szerepében Sally Field újfent bebizonyította, hogy helye vana  legjobbak között. Vajon ma este megtörik a sikerszériája?



Helen Hunt (A kezelés) - Tizenöt évvel ezelőtti Oscar-győzelme után Helen Hunt végre ismét kapott egy jó szerepet. A színésznő A kezelés című filmben szinte végig meztelen, és ráadásul az is vitatható, hogy mennyire mellékszerep ez a szerep. Én inkább főszerepnek éreztem. Ezek a tényezők mint az ő malmára hajthatják a vizet, és ha nem Anne Hathaway, akkor ez könnyen elég is lehetne. De vajon így?




 
Amy Adams (The Master) - A 38 éves színésznő az elmúlt hét évben, szépen, csendben négy Oscar-jelölést is összegyűjtött magának. Mind a négyet mellékszerepért. Ideje lenne díjazni végre a mindig megbízhatóan teljesítő Adamset. Viszont úgy érzem, ez az alakítás sem elég kiugró ahhoz, hogy ez hozza meg a várva várt díjat. Tőle valami nagyon szokatlant kellene látnunk ahhoz, hogy kitörjön a folyton csak jelölt skatulyából.



Jacki Weaver (Napos oldal) - Amikor Jacki Weaver felbukkan egy díjátadókon érdekelt filmben, akkor lehet arra számítani, hogy valahogy esélytelenül is becsordogál az oscar-jelölték közé. Immár másodszor történik meg ez vele, és bár semmi esély nincs arra, hogy ma este nyerjen, de én mégis örülök hogy ott van, mert egyszerűen imádom.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése